Přepadení:

PřepadeníRežie: Julien Leclercq

Hrají: Vincent Elbaz jako Thierry, Grégori Derangère jako Denis Favier, Mélanie Bernier jako Carole

 
 
Oblíbené
Oblíbené
Chci vidět
Chci vidět!

Nejsi přihlášen

V prosinci roku 1994 čtyři teroristé Ozbrojené islámské skupiny (GIA) unesli letadlo společnosti Air France na letišti v Alžíru s 227 osobami na palubě. Teroristé požadovali osvobození svých spolubojovníků a okamžitý vzlet letadla. Teprve po dlouhých diplomatických vyjednáváních mezi francouzskou a alžírskou vládou a popravě 3 cestujících opustilo letadlo Alžír, muselo však přistát na letišti v Marseilles-Provence, protože nemělo dostatek paliva pro let do Paříže. Film sleduje tři postavy, Thierryho, člena GIGN, Carole Jeanton, ambiciózní technokratku z ministerstva zahraničí, a Yahia Abdallaha, odhodlaného džihádistu. Tento film je založen na skutečných událostech, ke kterým došlo na letu Air France 8969 24. prosince 1994 a sledovalo je v přímém přenosu 21 milionů diváků.

Do té doby neměla v historii terorismu taková krize obdoby. Byla to předzvěst tragických událostí z 11. září 2001.

Režisér filmu přepadení

V té době mi bylo patnáct let a byl jsem jedním z 21 milionů lidí, kteří sledovali přepadení Airbasu čtyřmi teroristy GIA v živém přenosu v televizi. Záběry, které brzy obletěly celý svět, zůstávají vryty do mé paměti: troje jezdící schody přijíždí k Airbusu; problémy s otevřením dveří letadla; druhý pilot skáče z okna letadla a dopadá na tvrdý beton.

Po 14 letech mne jednotky GIGN přivítaly. Popíjeli jsme kávu v kasárnách a hovořili se členy skupiny, kteří mi poskytli jedinečný náhled na jejich svět. Čím více jsem je navštěvoval, tím více jsem se nořil do „ducha“ GIGN. Strávil jsem více než rok a půl zpovídáním mužů, včetně těch, kteří byli tehdy v Marseille. Hovořili se mnou o čekání, napětí a následném pekle uvnitř Airbusu… Několik členů jejich skupiny je technickými poradci filmu. Budou radit hercům během bojových tréninků i během samotného natáčení.

Když přišlo na výběr hlavního hrdiny příběhu, osobnost Thierryho Prugnauda a jeho zkušenosti byly pro mne jasnou volbou. Jeho traumatické zkušenosti, neuvěřitelné herecké dovednosti a přesvědčivá a obětovaná role během přepadení. On byl ten, kdo se dostal do kokpitu, byl sedmkrát postřelen a zneškodnil dva ze čtyř teroristů.

Když jsem psal scénář k filmu přepadení, politický a strategický rozměr námětu mne přiměl, abych ještě prozkoumal do větší hloubky názory dvou dalších postav: mladé ambiciózní technokratky z ministerstva zahraničních věcí, Carole Jeantonové, která je ochotná jít tak daleko, aby vytěžila z daných událostí osobní úspěch, a Yahia Abdallaha, odhodlaného džihádisty, který vyrůstal v alžírských slumech a kterého manipuloval temný vůdce GIA, Ali Touchent.

Všechny události jsou zkoumány skrz tyto tři protagonisty. Každá z postav má radikálně odlišné důvody a motivace. Thierryho povinnosti jsou zasazeny do protikladu Yahiově nenávisti a touze po destrukci. Skupinový duch v řadách jednotek GIGN je ve značném kontrastu ke Carolině sobeckému politickému oportunismu. A Carolinina kapitalistická logika se střetává s děsivou vírou Yahia a Ali Touchenta.

Tento příběh volá po detailním vyprávění. Kamera potřebuje ukazovat tváře, emoce a vjemy postav. Kameru považuji za dalšího důležitého člena GIGN. Vybral jsem si proto ruční kameru, abych docílil detailní, realistické vize událostí. Moje vizuální podněty přichází zejména z díla Paula Greengrasse: Krvavá neděle a Let číslo 93. Ale můj hlavní odkaz směřuje k Spielbergovu filmu Zachraňte vojína Ryana.

Design filmu se centruje k ultra-realistické scéně a kostýmům. Digitální speciální efekty jsou jednoduše použity, aby obnovily prosinec 1994: tehdejší letiště Marseille před svou úpravou, Alžír bez svých tisíců satelitů a Air France Airbus 300 z tehdejší doby.

Únos letu Flight AF 8698 je velmi důležitou a obtížnou kapitolou francouzské historie. Chtěl jsem natočit film, který bude politickým thrillerem a který bude zároveň brutální i dojemný. Ve zkratce film, který odráží tehdejší dobu.

O filmu Přepadení

Sedm let před útokem na Světové obchodní centrum se 21 milionům francouzských televizních diváků odhalil krutý příběh rukojmích. Bylo to poprvé, kdy se takováto událost přenášela do televize. Airbus Air France byl unesen na dobu 54 hodin, zatímco francouzské úřady měly podezření, že teroristé plánují narazit s letadlem do Eiffelovy věže.

Aby se vyhnuli tomuto neštěstí, odehrálo se 26. prosince 1994 na letišti v Marseille skutečné akčně-dobrodružné drama. Jednotky GIGN se střetly s teroristy GIA v krvavé bitvě, která trvala 17 minut. 2 granáty a přes 400 kulek byly vypáleny uvnitř letadla. Každý si ještě dnes dokáže tyto události vybavit.

Operace byla úspěšná: 172 pasažérů na palubě, stejně jako členové posádka byli evakuováni, nezraněni. Jednotky GIGN zaplatily krutou daň: 9 jejich členů utrpělo střelná zranění, jeden byl vážně zraněn.

Signál k obsazení Airbusu jednotkami GIGN byl tehdy vydán mladým kapitánem, Denisem Favierem. Dnes je generálem a stále stojí v čele GIGN. Denis Favier je „patronem“ filmu. Stejně jako se snímku dostalo podpory od policie a SIRPA (Tiskový a informační servis francouzské armády), generál Favier garantoval plnou kooperaci ze strany GIGN; tím se míní technická supervize a plné využití jejich zdrojů (vozidla, budovy ad.). Členové GIGN trénovali herce a také hrájí jako komparsisté ve scénách natáčených uvnitř budov GIGN v Sartory.

GIGN také hrálo důležitou roli na kameře. Skuteční členové GIGN, s kuklami na hlavě, hrají sami sebe během obsazení letadla, aby zajistili technicky realistické akční scény. Slouží to k posílení reality vyprávění a zodpovězení otázky, kterou si mnoho z 21 milionů televizních diváků klade ohledně 26. prosince 1994 (Co se skutečně odehrálo uvnitř Airbusu?). Finální scéna filmu Přepadení obsazení byla natočena ve skutečné délce, plných 17 minut.


Komentáře