Seznam filmů 1921

Unavená smrt

Unavená smrt

V jedné malé vesnici kdesi uprostřed Evropy se zničehonic zjeví záhadná postava v černé kápi a odvede si sebou mladého muže, který právě plánuje svatbu se svojí dívkou. Když nešťastná dívka zjistí že to byla samotná smrt, vydá se ji vyhledat a prosí ať ji vrátí milého zpátky. Postava v černé kápi ji zavede do jakéhosi chrámu, kde hoří tisíce bílých svící, z nichž každá představuje jeden lidský život.

Kid

Kid

Mladá chudá žena svou tíživou situaci řeší tím, že své nemanželské dítě odloží na sedadlo luxusní limuzíny stojící před vchodem přepychového domu s nadějí, že se bohatí lidé o něj postarají. Automobil je i s odloženým dítětem ukraden dvojicí zlodějů, kteří když zjistí, že se svou kořistí unesli i dítě, odloží nemluvně u popelnice. O pár chvil později prochází kolem tulák, který se, po několika marných pokusech dítěte se zbavit, malého sirotka ujímá.

Frigo na divadle

Frigo na divadle

Tentokrát se Frigo převtělil do kůže kulisáka v divadle, který obvyklým klaunským způsobem bojuje s rekvizitami i lidmi a také se snaží získat dívku svého srdce. Film je ovšem nejznámější pro svou úvodní scénu, ve které se Frigo převtělil úplně do každého.

Vozka smrti

Vozka smrti

V takzvané zlaté éře švédského filmu v době ohraničené přibližně léty 1913 až 1923 poskytovala filmovým autorům častokrát inspiraci domácí literatura, především díla Selmy Lagerlöfové. Tak tomu bylo i v případě jejího románu Vozka smrti, který převedl na plátno Victor Sjöström. Film se proslavil působivým použitím dvojexpozice pro duchařské scény; tento postup by sice známý už v prvních letech kinematografie ( Meliés ), ale teprve Sjöström z něj vytěžil tak silnou emoci a poetičnost. Proti nesporným a trvalým hodnotám k nimž patří i bezpečné zvládnutí složitě pomocí retrospektiv vyprávěného příběhu stojí určité rysy, poplatné době, které dnes působí příliš mravokárně a křečovitě hlavně celé moralistní pojetí. Přesto není důvod odporovat švédskému historikovi Runemu Waldekranzovi, jenž napsal: Vozka smrti byl mistrovským dílem Sjöströmovým, ale znamená i vrchol švédské němé kinematografie.

Frigo ve člunu

Frigo ve člunu

Buster Keaton konečně dokončí svoji podomácky vyráběnou loď The Damfino. Hned však vyvstane velký problém jak dostat příliš velkou loď na čerstvý vzduch. Nakonec se to podaří, dům však příjde k pořádné úhoně. Trable pokračují i při spouštění lodi na vodu. A co se teprve bude dít na volném moři! Když James Mason koupil roku 1952 starý Keatonův dům, nalezl zde ve sklepě "The Boat" a pár dalších ztracených Busterových krátkých snímků. Čas a vlhkost zapracovaly, proto si jich můžeme užít v poněkud horší kvalitě.