Twilight sága: Rozbřesk - 1. část:

Twilight sága: Rozbřesk - 1. částRežie: Bill Condon

Hrají: Kristen Stewart jako Bella Swan, Robert Pattinson jako Edward Cullen, Taylor Lautner jako Jacob Black

 
 
Oblíbené
Oblíbené
Chci vidět
Chci vidět!

Nejsi přihlášen

V první části závěrečného dílu strhující upíří romance s názvem Twilight sága: Rozbřesk se Bella Swan (Kristen Stewart) a Edward Cullen (Robert Pattinson) po svatbě vydávají na líbánky do Ria de Janeira, kde se konečně, stranou všeho a všech, mohou naplno oddat své lásce. Jejich štěstí, ale netrvá dlouho. Bella zmítaná prudkou vášní k upírovi Edwardovi, ale zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi (Taylor Lautner), brzy zjišťuje, že čeká dítě. Těhotenství s upírem pro ni však znamená fatální hrozbu. Čeká ji tedy bouřlivý rok plný lásky, pokušení i ztrát. Musí se s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů – upírů i vlkodlaků. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky.

O filmu

Netrpělivě očekávané čtvrté pokračování ságy Stmívání v režii Oscarem oceněného Billa Condona, Twilight Saga: Rozbřesk - 1. část osvětluje tajemství a záhady strhujícího eposu, který uchvátil milióny lidí.

V tomto díle se Bella (Kristen Stewart) a Edward (Robert Pattinson) spolu s blízkými musí potýkat se sledem událostí, které začínají honosným svatebním obřadem, pokračují romantickými líbánkami a vrcholí porodem jejich dítěte. To vše přináší nečekané a překvapivé změny i pro Jacoba Blacka (Taylor Lauter).

V díle Twilight ságy: rozbřesk je ještě více romantiky, vášně, intrik a odvahy než v předchozích mezinárodních trhácích. V Twilight Saga: Rozbřesk - 1. část začíná poslední kapitola všeobecně uznávaného příběhu lásky, věčného přátelství, obětování, přijetí a nalezení sama sebe. Natočeno podle série knih Stephenie Meyerové, jejíž knihy a následně pak natočené filmy rozpoutaly kulturní fenomén u velké základny fanoušků, která s napětím očekává každé další pokračování.

Stephenie Meyerová se stala světový nakladatelský úkaz. Překladatelská práva k jejím pěti titulům byla prodána do skoro 50 zemí a 116 miliónu knih bylo prodáno po celém světě. Její knihy strávily víc jak 302 týdnů na seznamu nejprodávanějších titulů New York Times.

První část dvoudílné adaptace Twilight Saga: Rozbřesk - 1. část režíroval Bill Condon (Dreamgirls, Bohové a monstra) podle scénáře Melissi Rosenberg na motivy románu Rozbřesk od Stephenie Meyerové. V hlavních rolích září Kristen Stewart, Robert Pattinson a Taylor Lautner.

Začátek konce Ságy Stmívání

Sága Stmívání vypráví příběh sedmnáctileté Belly Swan, která se přestěhuje do malého města Forks ve státě Washington, aby zde žila s otcem. Bellu přitahuje záhadný, bledý spolužák Edward Cullen, který je odhodlán ji od sebe odehnat. Nicméně oba vědí, že je k sobě něco přitahuje, i poté co se Edward přizná ke svému upířímu původu. Situace je ale ještě komplikovanější, protože Bellin nejlepší přítel Jacob je vlkodlak, který je předurčen k zabíjení upírů.

Stejně jako v knize, se postavy, nyní již dospělé, chystají na okázalou svatbu Belly a Edwarda. Na konci předchozí části je opouštíme na louce, jak si povídají o nadcházející svatbě. Rozbřesk začíná tím, jak všichni známí už dostávají pozvání na svatbu. Bella a Edward jsou před obřadem každý v trošku jiném rozpoložení a pak už je tu svatba století. Posléze se ocitáme na jejich líbánkách v Brazílii, což je nejpříjemnější moment. Problémy nastanou, jak už to tak bývá, když Bella nečekaně otěhotní. Na konci tohoto dílu, Bella již nebude svobodná a bezdětná dívka jako v předchozích dílech Stmívání.

První část závěrečné části Stmívání se zabývá tématy jako je rodina a manželství a otázkou co jsou bližní schopni udělat pro ty, které bezpodmínečně milují. Stephenie Meyer se nikdy nelíbily postavy, které zamrzly v jednom období. Vždy se jí líbilo, když postava dozrála a to bylo i jejím záměrem v Stmívání - vzít postavy napříč generacemi. Když začala psát tak se do toho tak ponořila, že nechtěla přestat. Meyer dodává: „Zatmění končí v okamžiku, kdy Jacob se zlomeným srdcem utíká do lesa. Bella se zaslíbí Edwardovi, který byl pro ni vždy jasnou volbou. Zatím co se oni vesele připravují na svatbu, tak Jacob míří na sever, kde žije pár měsíců jako vlk. Znovu se pak objeví, až na jejich svatbě 13. srpna.“

Autorka Stephenie Meyer se také zhostila role producentky posledních dvou pokračování. Ty byly natočeny souběžně. Na natáčení Stmívání se objevila sporadicky, když se však natáčel Nový měsíc a Zatmění, byla na place na plný úvazek. Producent Godfrey s ní strávil více času než se svou manželkou. Přátelství s ní si bude hýčkat po zbytek života.

Spisovatelce Meyerové se líbilo, že byla součástí tvůrčího procesu. Mohla rozhodovat a zároveň musela dělat kompromisy, což pro ni bylo úplně novou zkušeností. Godfrey souhlasí: „Nelišilo se to od té předchozí role, kterou sehrála. Kdykoliv nás něco napadlo, volali jsme si nebo psali emaily. Zpětně si prohlédla všechny záběry. Při tomhle natáčení tu prostě je, když nás něco napadne. Je přínosným elementem pro herce, kteří dolaďují postavy. Poslední tři filmy byly její školou.

Meyer byla zdrojem pro scénáristku Melissu Rosenberg, veterána celé série Twilight. „Melissa odvedla skvělou práci, převedla knihy na filmy. Od první knihy nás provázela celou dobu a zároveň makala na další, nutila nás dávat pozor,“ vysvětluje Godfrey. „Díky práci v televizi Melissa ví jak na to. Rozumí mému světu a máme skvělý vztah. Vždy se dohodnou na tom, co lze přidat či vypustit. Je to silné a jednotné partnerství.“

Tím, že je výběr románu vyprávěn jak z pohledu Belly tak Jakoba, má 754 stran. Ihned se začalo řešit rozdělení náročného příběhu na dva filmy. „Když jsem knihu dočetl, ten moment kdy otevře oči a jsou rudé, mě prostě ohromil,“ připouští Rosenberg. „Byl to přirozený přerod z jejího lidského života na život upíra-rodiče. Prostě dva úplně odlišné světy“.

Hned ze začátku jsem ty dva příběhy rozbil na obrysy. Než jsme začali, tak jsme si museli být jisti, že to takhle bude fungovat. Kniha byla na dva filmy jen tak, tak. Museli jsme to trochu rozšířit a byla to pěkná fuška,“ směje se Rosenberg.

V první části Bella zakládá rodinu a v té druhé ji snaží ochránit. V té první dospívá, je dospělá, stane se manželkou, matkou a nabírá sílu. Poprvé jedná sama za sebe. Je to velmi dospělý příběh osmnáctileté holky. Na jeho konci se vzbudí jako upírka a druhá část začne přesně tím momentem.

Jako režisér posledních dvou pokračování byl vybrán Bill Condon. Tímto se přiřadil k známým jménům jako Catherine Hardwicke, Chris Weitz, a David Slade. „Co se týká natáčení Rozbřesku tak nás velmi potěšil zájem režisérů o tento materiál. Cítili to jako výzvu pracovat na dvou filmech najednou,“ komentuje Godfrey. „Billa jsme oslovili už na Nový měsíc a Zatmění. Takže když jsme ho oslovili s Rozbřeskem, byl nám se zájmem k dispozici a všichni jsme to uvítali.“

Condon měl několik důvodů k práci na filmech ságy Stmívání. Líbilo se mu, že každý film je jiný. Každý režisér se k tomu tématu postavil po svém, i když ve finále ty příběhy na sebe navazují. V tom jsou knihy i scénáře jednotné. Přes tato omezení se každému režisérovi povedlo něco jiného. Byl nadšen, že ten čtvrtý film se lišil od ostatních a pak pátý také. Měl šanci zapsat se svým stylem.

Bylo to skvěle načasované. Zavolali mi, já si přečetl obrys základního příběhu a pak hned román. Úplně jsem se rozzářil, zčásti proto, že v těch předchozích filmech je nastíněno, co se stane dál. V rámci jednoho filmu se Bella vdá, poprvé miluje, otěhotní, porodí dítě, zemře a znovu narodí jako upírka. A to je teprve první film!“

Na konci posledního filmu má Bella nůž na krku, neboť podle zákonů Volturiových má být přeměněna na upírku. „Volturiovi se objeví až v druhé části, ale s napětím čekají, jak už víme z první části,“ vysvětluje Godfrey.

Hlavní hrozbou není jen rychle rostoucí plod uvnitř Belly, ale i očekávaný útok vlků na dům Cullenových. Ustoupili jsme od hrozby, kterou představují Volturiovi a zabývali se vnitřními vztahy mezi Forkovými a jak narození toho dítěte ovlivní už tak nejisté příměří mezi upíry Cullenovými a vlky,“ dodává Godfrey.

Klasické hollywoodské žánry, jako například muzikály vychází z módy a mě zajímá, jak tyto žánry fungují. Je to klasické, romantické melodrama a ty už se moc nenatáčí. Když se podíváme do historie, zejména do zlatého věku Hollywoodu. Melodrama bylo hlavním žánrem, jenž je teď na ústupu. Tím, že jsem měl možnost v tomto oboru pracovat a vystavět ten příběh na barvách, muzice a kameře a dostat se k niterným ženským emocím, bylo bezesporu vzrušující. Taková skvělá příležitost se vám jen tak nenaskytne.“ Říká Condon.

Vzpomínám si první debatu o tomhle závěrečném pokračování. Musíme vyřešit spoustu věcí: první milování, mluvící vlky a otisknutí. Ta první část, pro nás byla výzvou. Je to napsáno jako fantasy a převést to na filmové plátno, aby na to šel normální divák, byla výzva o to větší.“

Skvělé bylo, že jsme byli pod ochranným pláštěm producenta Wycka Godfreye a koproducenta Billa Bannermana. Wyck produkoval všechny předchozí filmy ságy Twilight a Bill se k nám přidal při natáčení Nového měsíce,“ vysvětluje Condon. "Ocenil jsem jejich neuvěřitelné znalosti a to, že si to s námi už dvakrát, třikrát prošli. Když jsme čelili určitému problému, nebo se dostali do slepé uličky, tak to vždy bravurně ukočírovali. Bylo zajímavé vidět, jak jsou stále nadšeni výzvami, které každá další kniha představuje".

Condon vyhrál Oskara za nejlepší upravený scénář za film Bohové a monstra o posledních dnech režiséra filmu Frankenstein. "On byl ten, který souhlasil s rozdělením filmu Rozbřesk na dvě části. Bylo to jasné už od začátku. Ta kniha je ze tří výběrů začátek a konec z pohledu Belly a prostředek z Jacobova. Přerušeno je to v momentě, kdy se stane upírem. Stane se toho tolik a představa, že by jsme to museli zvládnou za 50 minut a jít po povrchu, nás odradila. Bylo to správné rozhodnutí.“

Kniha je teď vyprávěna z pohledu Jacoba, protože v určitém momentě je Bella upoutána na lůžko.“ vysvětluje Meyerová. „Neví co se kolem ní děje tím, že je jí hrozně špatně. Bella je odtržena od reality, ale divák musí vědět co se děje mimo dům. Poprvé je Bella mimo příběh a já měla pocit, že by ten příběh měl vyprávět někdo jiný. Podíváme se, co to dělá s Jacobem a jak jeho rozhodnutí ovlivňují okolní svět. Vidíme roztrhaného Edwarda, což ona nemá možnost spatřit.“

Condon je sám o sobě skvělým scénáristou a byl moc rád, když mohl přenechat rutinu psaní scénáře na Mellisu Rosenbergovou. „Začali jsme podle jejího obrysu. Bylo příjemné jí mít při tom. Ona se už potýkala se všemi zapeklitými úkoly při adaptaci Stmívání na filmové plátno. Je skvělý spisovatel a možnost s ní pracovat se řadí k mým nejpříjemnějším částem natáčení filmu. Soupeřili jsme spolu celou dobu. Bylo senzační nemuset to všechno napsat. Mellisa je žena, a tím pádem ženám, jejich světu a vyjadřovacím schopnostem rozumí. Byla to skvělá spolupráce.“

Je to vždy trochu prekérní situace, když je režisér zároveň spisovatelem. Navíc Bill vyhrál cenu akademie za autorství, za což jsem ho vždy obdivovala,“ dodává Rosenbergová. „Mohlo se to ubírat jedním nebo druhým směrem buď nebude vědět, jak má mluvit s tvůrci a napíše si to sám nebo ví přesně, jak něco sdělí autorům a ti to pak přenesou do psané podoby. Bill patří k té druhé skupině. Byla to jedna z mých nejlepších dosavadních spoluprácí. Věděl jak se dostat k jádru příběhu a vystavět ten příběh na úrovni. Po dvaceti letech psaní scénářů musím přiznat, že jsem se od něj ledacos přiučila. Díky němu je teď ze mě lepší scénáristka.“

Já a Bill jsme si procházeli nástiny příběhu a podle toho jsem psala scénář. Ta pravá práce nastala, když jsme udělali pár návrhů. Konflikt nastává, po svatbě, kdy Bella touží po milování. Chce uspokojit své lidské pudy. Edward se však obává o její bezpečnost. Zápasí s tím oba. Ona se ho snaží svést a on za každou cenu odolat. Ona vyhraje, ...jak je psáno v knize,“ směje se Rosenberg. „Pro Billa to znamenalo ukázat emoce a nechat je zakořenit jako skutečné lidské zkušenosti a pokračovat v tomto duchu od začátku až do konce. Já a Bill jsme si prošli každou stránku, větu i scénu a zapracovali na těchto momentech.“

Záměrem všech bylo ujištění, že filmy ságy Twilight nezradí ty knihy“, dodává Condon. „Bylo to pro mě a všechny ostatní velmi důležité. Skvělé bylo, že tam Stephenie byla a my se jí mohli zeptat na to, co by ta postava v tu a tu chvílí udělala. Byl jsem z toho dojatý a on vždy ochotně uvedla věci na pravou míru. A navíc má skvělý smysl pro humor a ten je potřeba, když jde do tuhého. Prostě zábavná žena.“

Meyerová si spolupráci také užívala. „Práce s Billem byla úžasná. Snadno a otevřeně se s ním domluvíte,“ říká Meyerová. „Nikdy jsem nepracovala s režisérem, který by vám ukázal hrubý sestřih. Umí být tak lidský i v těch nejúžasnějších záběrech. V tom jsme zajedno. Podařilo se mu ztvárnit ten moment, kdy Bella volí smrt a jak na její rozhodnutí reaguje Edward. Porod je dojemný díky tomu, že se zaměřil na ztvárnění ztráty. Umí se s tím citlivě poprat. O svatbě ani nemluvě, měl skvělé nápady ohledně muziky. Bylo to úchvatné.“

Bill je zjevný talent. Dokázal některé herce dotáhnout k Oscarovým výkonům a to nikdy předtím takhle nehráli.“ Dodává Godfrey. „Pomohl svým hercům získat tolik nominací, je to člověk na svém místě. Navíc má doma Oskara za psaní. Zná příběh, postavy a umí je patřičně ztvárnit. Kristen, Rob i Taylors ním už pracují tři roky na těch filmech a nemohou se dočkat další spolupráce. To, že mohli jako herci a i postavy dospět, pro ně bylo velkým požehnáním. Je zralý a umí je sofistikovaně vést. Jsou to přece jen děti, které neví co je manželství, porod a vlastní děti. Bylo důležité, aby je někdo vedl.“

Condon dychtil po tom pracovat s mladou představitelkou příběhu postaveného na ní. „To, že hlavní představitelku hrála Kristen Stewart, pro mě byla výzva. Jsem jejím velkým obdivovatelem díky předchozí práci a to, že jsem mohl být jejím partnerem na této neuvěřitelné cestě těmito dvěma filmy, byl pro mě důvod do toho jít,“ komentuje Condon.

Kristen Stewart, představitelka hlavní hrdinky ocenila spolupráci s Billem také. Říká: „Znal postavu Belly do detailu a já to jen zahrála. Bill není jen nejhodnější člověk, kterého znám, ale i ten nejúchvatnější režisér. Je to velmi ambiciózní a zároveň šílené pracovat na jedné věci tak dlouho. Prostě v sobě dusíte energii a čekáte, až to vybuchnete a jen doufáte, že ti lidé, s kterými pracujete, toho patřičně využijí.“

Robert Pattinson s tím musí jen souhlasit. Bill má podle něj náročný úkol a i přesto, že se je to tak dlouhodobě intenzivní natáčení, zůstal klidný. Jako režisér má neuvěřitelný talent a na filmu Twilight mu moc a moc záleželo.

Spousta lidí by s tímto tématem zápasila, ale on to tak přijal,“ dodává Pattinson. „Líbily se mu ty hororové prvky, což bylo odvážné pro sérii, která je známá jako romantická. To je zajímavé, neboť nemá smysl dávat důraz na ty známé aspekty. Proč to neudělat jiné a vzrušující. Za to si ho velmi vážím. Jeho nápady na vizualizace byly skvělé. Některé scény, by bylo nemožné promítat pro věkovou skupinu pod 13 let. On přišel na to jak to umělecky natočit, aniž by to bylo tak názorné a zároveň to filmu slušelo.“

Taylor Lautner v roli Jakoba Blacka dodává: „Billovým úkolem číslo jedna byly postavy. V Rozbřesku jich je tolik, že se s tím musel někdo poprat, což je úkol nelehký. Šílené bylo, že nejenom ty postavy dospívaly, ale my vlastně také. Koukal jsem se na fotky ze Stmívání a byl překvapen, jak jsme byli mladí. Bylo mi v té době šestnáct. Vlastně jsme spolu poslední tři, čtyři roky vyrůstaly.“ Taylor navazuje, „Všem nám přirostl k srdci a jak jsme se nasmáli. Nemám chuť se tady rozpovídávat o jeho talentu. Je prostě úžasný. Za to spojení s Billem na těchto dvou filmech, jsem velmi vděčný. Rozhodně by se nám to bez něj nepodařilo.“

Mladí herci byli také vděční za vedení autorkou Stephenie Meyerovou. Jak říká Lautner: „Nemohu jí dostatečně poděkovat. Ona ty postavy vytvořila a přiznejme si, to že s námi na tom filmu pracovala, bylo neuvěřitelné. Pro mě to byl doposud nekomplikovanější a nejvíce matoucí film. Na vše zná odpověď a je i tak trochu šprýmařka. Všichni jsme si jí oblíbili.“

"Kéž by bývala pracovala na předchozích natáčeních", poznamenává Stewartová. „Tak ráda bych jí tam měla. Na natáčení je to všechno o energii. I když je to perfektně napsáno a všichni vědí, co se od nich očekává. Jen prostě nejsou naladěni na stejnou notu, tak byste mohli být tím nejlepším hercem na světě a stejně to vyzní do prázdna. Motivovala a inspirovala zároveň. Nechci říct, že jsem to tak neměla s ostatními herci a Billem. Nicméně se spisovatelkou je to jiné. Ryla do nás tak dlouho a my toužili po tom, ať je na nás pyšná.“ Stewartová pokračuje „Je ochotná se mnou mluvit o čemkoliv. Někdy musíte věci opakovat pořád dokola, než je pochopíte. Dva lidé usilující o ztvárnění toho samého nápadu. Energií to jen jiskří. Když to tam není tak odcházíte domů s pocitem, že jste pokazili záběr. I když to ve filmu pak zafunguje dobře, vy jste to prostě necítili. Když je Stephenie nablízku tak máte ten pocit pořád.“

Stephenie ví vždy nejlíp, co se právě odehrává. Například, všichni jsme si mysleli, že se budu prokousávat placentou při porodu a ona nám objasnila, že to je ochranná černá hmota. Řekl jsem si, prostě se prokousej tou černou věcí a představoval si, že to je krémový sýr,“ směje se tomu Pattinson. „Měl bych fanouškům říct, že mají očekávat o moc temnější film než všechny předchozí. Doufám, je na něm něco znepokojujícího a zároveň realistického. Doufejme, že tento nereálný scénář sdělí něco normálním lidem, kterým se nepoštěstí rodit dítě upíra.“

Meyerová myslela na fanouška a jejich očekávanou svatbu století. „Doufám, že fanoušci ocení úžasnou svatbu, která dostojí jejich romantickým ideálům. Také doufám, že ucítí to spojení mezi Bellou a Edwardem a to, že Bella dozrála tak jak měla a to štěstí si zaslouží. To bude příjemný pocit.“

O hercích

Ve filmu si opět zahrají známí představitelé. Ze začátku to bylo pro režiséra Condona trochu náročné vést tuto soudržnou a dobře připravenou skupinu. Nakonec však musel ocenit jejich velkorysost a otevřenost. Byli si vědomi toho, že se vše chýlí ke konci a o to víc byli nároční.

S nástupem poslední knihy už víte, že se vše blíží konci. Já jen doufám, že si to všichni užili, neboť se to nestává každý den,“ dělí se o své poznatky Wyck Godfrey. „Herci se sami o sobě velmi změnili. Když jsem se nedávno díval na Stmívání, vzpomněl jsem si jak mladí, neviní a dychtiví byli. Nikdo nevěděl, do čeho vlastně jde. Všichni jsme byli potěšeni a poctěni tím, že jsme se na tom mohli podílet.“

S Kristen, Robem a Taylorem jsme pečlivě zkoušeli každou scénu několik dní a zároveň procházeli oba scénáře. To byl nejdůležitější, společně strávený čas. Všichni zaměřili především na sebe a spolu jim to potom šlo velmi lehce,“ dodává Condon.

Koproducent Bill Bannerman souhlasí, „Všichni jednoduše dospěli a měli další životní zkušenosti. Probírali jsme jako jedna velká rodina všechny ty otázky týkající se postav a snažili se o jednotu s knihou. Na Kristen byla radost koukat. Ona je naprostý profesionál.“

Vždycky byla na svůj věk herecky vyspělá. Poprvé jsem jí potkal v sedmnácti a už v té době byla hodně odhodlaná a samostatná. Vyrostla z ní krásná žena, která je den ze dne krásnější. Vlastně jsme měli velké štěstí pracovat s takovým týmem herců.“

Filmaři byli právem nadšení z představitelů hlavních mužských rolí. „Rob je neuvěřitelně okouzlující. Edwarda umí ztvárnit sklíčeného a plného pochybností a na druhou stranu při svatebním obřadu je zase velmi okouzlující,“ dodává Condon.

V první části Edward o sobě pochybuje kvůli svým touhám a instinktům. Hlavně se obává o Bellu. Nakonec sám sobě odpustí to, co ho trápilo již v minulosti a Bellu přijímá jako sobě rovnou. To je osvobozující pro všechny, co kdy uzavřeli manželství. Musíte důvěřovat a ne mít neustále vše pod kontrolou. Edward prožívá velký zvrat, dostal ze sebe to nejlepší.

Celou dobu se bál jejího zabití a nikdy nechtěl, aby se stala upírem. Teď musí čelit dilematu, je to teď jediný způsob jak ji může zachránit. Kdybych jí nikdy nepotkal, tak by se to celé bývalo nestalo… to je jeho vnitřní boj, nakonec Godfrey dodává. „Teď musí akceptovat její volbu a nemůže jí neustále chránit.“

Jacob Black se stává dospělým. „V tomto příběhu se stává mužem,“ zmiňuje se Condon. „Nebude už nikdy závislý na bolesti. Snaží se odpoutat od milostného trojúhelníku. Vzdá se svého postavení v kmeni a řídí se vlastním úsudkem. Rozhodne se osvobodit od svých vztahů a pout a chránit Cullenovy. Je to pro něj takový rituální přechod. S Taylorem jsem to měl podobné. Jedny z emocionálně nejnabitějších scén byly zcela na něm. On je zvládl bravurně.“

Taylor má velmi zralý pohled na roli, když dojde na jeho odhodlání pro věc,“ dodává Bannerman. „V jednu chvíli je to vlk, který marně hledá své místo ve smečce a v jiném okamžiku alfa samec, když jde o kousnutí. Taylor to zahrál z pohledu zvířete. Byl toho schopen, i když nemá upíry moc v lásce.“

Lautner dodává, „Od začátku je to ten samý Jacob. Žárlí na Bellu, ale ne paličatě. Spřátelí se s Cullenovými, ale zápolí s jejím sňatkem. Ona bude mít dítě a jemu nezbývá nic jiného než to akceptovat. V Rozbřesku vidíte všechny postavy v jiném světle. Od začátku se hodně změnily a díky tomu to bude vzrušující podívaná.“

Momenty, které se vryjí do myslí fanoušků - svatba, líbánky a porod - mě děsí. Doslova jsem z toho šílela, když mi řekli o svatbě. Robert mě požádal o ruku snad padesátkrát,“ přiznává se Stewartová.

Bella a Edward zakusili štěstí již předtím, ale pak je něčím vždy narušeno. Edward toužil po manželství dlouho. Přináší mu to určitou stabilitu. Bella je jen trochu znepokojena díky své výchově. Teď to však znamená, že spolu zůstanou navždy.

Natáčení samotného obřadu bylo pro všechny dojemné. Protáhlo se kvůli počasí, bezpečnostním požadavkům, detailům a obsazení. Nejprve to mělo trvat jeden den. Nakonec z toho byly dny dva. Taylorová z toho doslova šílela. Dva dny jenom seděla a dusila se v šatech.

Jacob vynechal obřad a ukázal se až na recepci. Když obdržel pozvání, nebyl z toho nijak zvlášť nadšen. Vyrazil do lesa jako vlk, což dělal vždy, když mu nebylo moc do smíchu. Bella neměla ponětí, kde se nachází. Až ke konci svatby se ukázal, aby se s ní rozloučil. Myslel si, že je to její poslední noc, ale ona odjíždí i na líbánky jako člověk. To je pro něj překvapení a skoro se pohádají.

Pro hlavní představitele Twilight ságy: Rozbřesk se natáčení chýlilo ke konci. Všichni si toho byli vědomi. Samozřejmě, že se ještě dotáčelo, ale poslední natáčecí den připadl na přípitek a tanec na svatební hostině. Takže všichni, kdo se na filmu podíleli, tam stáli a jeden s druhým se loučili.

Bella chce strávit opravdové líbánky se svým manželem a to je pro ni velmi nebezpečné. On je o hodně silnější a mohl by jí lehce ublížit, ba dokonce jí i zabít. Jacob to moc dobře ví a děsí ho představa, že by jí mohl ztratit. Ona chce prožít noc jako člověk před proměnou na upíra. Je to její jediná lidská touha. Důvěřuje Edwardovi, že jí neublíží. On je ochoten to zkusit. Nakonec to zvládnou a milují se. Ona, která usilovala o to stát se upírem, teď s ním chce být ještě chvíli jako člověk.

Na líbánky vyráží do Brazílie. Bohužel je musí předčasně ukončit kvůli nečekanému těhotenství. Není to normální, lidské těhotenství. Bellu ohrožuje na životě a je to velmi vážné,“ objasňuje Meyerová. „Bellino zdraví se zhoršuje velmi rychle a vizuálně tohle zpracovat bylo zajímavé. Nevím, zda to čtenáři vnímají podobně. Vidět jí takhle vychrtlou a bledou bylo zdrcující.“

Útočištěm v této nelehké situaci je jim dům Cullenových. Panuje všeobecná panika kvůli těhotenství. Nikdo nechápe, jak je to možné a to zejména Edward. Pohrdá sám sebou. Nedaří se mu přesvědčit Bellu, k tomu, co on cítí jako správné rozhodnutí. Panuje mezi nimi napětí.

Ona si chce dítě nechat a on ví, že by si ho za žádnou cenu nechat neměli. Hádají se. On chce, aby zůstala naživu, ale ona se rozhodne jinak a dítě si nechá. Bella to vnímá jako zázrak. On zase jako rozsudek smrti. Edward se prostě děsí toho, že jí těhotenství zničí. Ona bláhově doufá, že je dost silná na to, aby dítě upíra donosila. On v tom plodu spatřuje dítě ďáblovo, neboť to si myslí i sám o sobě.

Jacob se vrací a zjišťuje, že Bella nebyla dosud proměněna na upíra a navíc je těhotná. Dohody byly porušeny a uvnitř smečky to vře.

Těhotenství postupuje neuvěřitelně rychle. Po dvou týdnech je na konci druhého trimestru. Člověk to být nemůže, neboť plod roste hrozně rychle. Láme její žebra a způsobuje podlitiny. Bella doufá, že zvládne porod a bude přeměněna na poslední chvíli. Její tělo je úplně oslabené. Ten plod jí celou vysává a ona jen chřadne.

Tato hrozba dramaticky změní napětí mezi Edwardem a Jacobem. Jacob slíbí Edwardovi, že ho zabije pokud, Bella umře. Ani jeden z nich nikdy netoužil po přátelství s tím druhým a nakonec spolu skoro žijí pod jednou střechou. Dají se dohromady, aby zvrátili její neuvážené rozhodnutí.

Sílí napětí mezi vlky. Nemají tuto věc pod kontrolou a nevědí, co mohou očekávat a tak se rozhodnou napadnout Cullenovy. Jacob nechce, aby Bellu zabili a tak se odpojí od smečky a varuje všechny před nadcházejícím útokem.

Zatímco je dům v obležení, Jacob spolu se Leathem a Sethem, vytrvale chrání dům. Nakonec se přes všechny předchozí překážky s Cullenovými spřátelí. Když nehlídá před domem, tak je neustále u Belly. Bella přítomnost přítele také oceňuje, jako by jí něco k němu přitahovalo.

Bella téměř umírá, plod ji vysává. Naštěstí konečně přijdou, na to co ji pomůže. Je to lidská krev. Je to to jediné, po čem ten plod touží. Ona musí pít lidskou krev, aby plod vyživila. Získává tím znovu sílu, i když ne na sto procent. Legrační je, že se to odehrává v domě plném hladových upírů. Problém nastává, když jim krev dochází.

Ke konci těhotenství, je Edward schopen číst myšlenky jejich nenarozeného dítěte. Když to dítě poprvé uslyší, tak je zaplaven opravdovou otcovskou láskou. Pro Edwarda to byla doposud jen hrozba. Teď, když jej slyší a ví, jak to dítě Bellu miluje, nemůže být vůči tomu imunní. Náhle, to nevnímá jako špatnou část sama sebe. Dítě je úplně nová kapitola, krásná, nevinná a plná lásky. Edwardovu proměnu vnímá Jacob jako zradu. Vždyť stáli při sobě a teď je zase na vše sám.

Carlisle rozhodne, že budou potřebovat větší množství krve před nastávajícím porodem. Jacob podvede svojí starou smečku tím, že jim slíbí zabití dítěte ihned po porodu. Založí tak smečku skládající se z upírů i vlků. Když jim dojdou zásoby krve, nemají na výběr, musejí jednat i přesto, že je dům obklíčen. Zatímco Jacob odvede pozornost Samovy smečky, Carlisle, Esme a Emmett shání další krev. V domě zůstávají Edward, Bella a Rosalie. V tom začíná porod. Je to opravdové vyvrcholení filmu, ona rodí a vlci útočí na dům. Jacob a Edward se jen snaží zachránit Bellin život. Vše se odehrává v rychlém tempu. Je potřeba toho zvládnout tolik a je na to tak málo času. Všichni tuší, že pravděpodobnost, že přežije, je velice malá, přesto se o to usilovně snaží.

Nový představilé ve filmu Stmívání

V pokračování ságy Stmívání uvidíte nejen herce z předchozích dílů, ale také nové představitele klanu Denaliových. Všichni srdečně uvítali členy nového obsazení a to Myanna Buring jako Tanyu Denali a Casey LaBow jako Kate Denali, Maggie Grace jako Irinu Denali , Christiana Camargo jako Eleazara Denali a Miu Maestro jako Carmen Denali. Mnoho dalších členů klanu z celého světa uvidíte až v druhé části.


Komentáře