Ferenc Futurista, František de Paula Zelenka

Ferenc Futurista: Génius Českého Kabaretu a Komedie

Ferenc Futurista, vlastním jménem František Fiala (7. prosince 1891, Smíchov – 19. června 1947, Praha), byl český herec a sochař, který se proslavil především v éře zvukového filmu. Patřil mezi nejvýznamnější osobnosti českého kabaretu a komedie.

Život a kariéra

František Fiala pocházel z umělecké rodiny. Jeho otec byl herec Karel Fiala (1871–1931) a matka Antonie Zelenková. Studoval na uměleckoprůmyslové škole. Jeho mladším bratrem byl Eman Fiala (1899–1970), který se také věnoval umění.

Jméno Ferenc získal jako přezdívku v studentském kabaretu, a příjmení Futurista přijal po návštěvě italského průkopníka futurismu Filippa Tommasa Marinettiho v Praze.

Osobní život

Dne 9. dubna 1921 se v Praze na Vinohradech poprvé oženil s Jindřiškou Jiráčkovou, manželství však bylo v roce 1926 rozvedeno. Podruhé se oženil v roce 1927 s herečkou Annou Tichou (1906–1989), se kterou měl dceru Annu Ferencovou, která se stala také herečkou.

Kariéra v divadle a kabaretu

Ve dvacátých a třicátých letech 20. století patřil mezi nejoblíbenější české kabaretní komiky. Vystupoval například v Longenově kabaretu Bum spolu s Vlastou Burianem, Karlem Nollem, Emanem Fialou, Josefem Rovenským a Sašou Rašilovem. Vedl divadélko Komedie, které od konce roku 1924 do května 1927, kdy vyhořelo a zaniklo, působilo v Praze.

Hostoval také ve dvou hrách v Osvobozeném divadle, které opustil pro neshody s J. Voskovcem a J. Werichem počátkem roku 1930. V sezóně 1922/1923 byl stálým hostem Divadla na Vinohradech.

Divadelní role, výběr

V roce 1923 hrál ve hře Josefa Čapka "Země mnoha jmen" roli Dollarsona v Divadle na Vinohradech, režie se ujmul Karel Čapek. V roce 1929 vystupoval v hrách V+W "Líčení se odročuje" jako soudce a "Fata morgana" jako vězeň v Osvobozeném divadle.

Kariéra ve filmu

Začal hrát už v němém filmu, ale největší slávu získal v éře zvukového filmu. Mezi jeho nejznámější filmy patří:

Závěr

Ferenc Futurista podle lékařů přechodil nejméně dva zápaly plic a dva záněty průdušek. Na následky onemocnění dne 19. června 1947 v nemocnici zemřel ve věku 55 let. Je pohřben na pražském hřbitově Malvazinky.

Přihlášení

Nemáte účet? Registrace

Naše sociální sítě:
Ferenc Futurista: Génius Českého Kabaretu a Komedie

Sdílet na: